forum anoreksja bulimia, forum zaburzenia odżywiania, kompulsywne objadanie się forum

Forum psychologiczne dotyczące zaburzeń odżywiania oraz innych zaburzeń psychicznych.

#1 2010-04-25 23:43:32

fab

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-29
Posty: 66
Punktów :   

Znak od nieświadomości cz.3

Czasem jest tak, że śnimy o czymś, a potem to się wydarza, bo jakoś nagięliśmy rzeczywistość, żeby było jak w tym śnie.
Ktoś śni, że ciocia umiera, a potem nagina rzeczywistość? Śmierdzi kryminałem.

Jeśli komuś się śni, że umiera ciocia, to zwykle jest tak, że tej śmierci można się spodziewać, bo ciocia choruje, bo jest starszą panią, bo się o nią niepokoimy, obawiamy się jej śmierci albo cieszymy na spadek.

Rozkoszne.

Ale generalnie spodziewamy się tej śmierci. To jest sen przewidujący coś, o czym wiemy, że prawdopodobnie się stanie.

A czasem jest tak, że śnimy o czymś, a potem to się wydarza, choć teoretycznie nie mogliśmy tego przewidzieć. Śni nam się rozstanie i tydzień później chłopak odchodzi.

Klasyczny sen proroczy.

Mogliśmy to rozstanie sami sprowokować.

Pod wpływem snu, który był zaszyfrowaną wiadomością od nieświadomości: on cię nie kocha?

Tak, bo widzieliśmy, że on się oddala albo jest zainteresowany Krysią.

A koszmary?

Myślę, że koszmarne sny są urzeczywistnieniem naszych lęków - o siebie, o bliskich. Te lęki pojawiają się przekształcone w takie horrorystyczne wizje. Ale to niejedyna interpretacja. Mamy pewne pragnienia seksualne albo agresywne - pisał o tym Freud - które budzą w nas poczucie winy. We śnie te 'niewłaściwe' fantazje są opisane, ale zostają przekręcone i powstaje koszmar.

Seksem można wytłumaczyć wszystko. Był taki przedwojenny żarcik: 'Śni mi się szafa, Freud mówi, że to dupa, to czy jeśli śni mi się dupa, to znaczy, że to szafa?'.

To Słonimski napisał. To objaw absolutnego niezrozumienia tego, o co chodziło Freudowi. Za szafą czy skrzynią często kryją się fantazje o kobiecych narządach płciowych, a parasol czy wąż symbolizują narządy męskie. Bo jak mają się śnić inaczej?

Może wprost?

Teraz, w naszej otwartej na wyrażanie swojej seksualności kulturze, tak. Ale jak się miały śnić w czasach, gdy pragnienia seksualne były represjonowane?
za:wysokieobcasy.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plspank youknowyouloveme małe szynszyle